نحوه مطالعه در عید ویژه کنکور ۹۸

صفحه اصلی » نحوه مطالعه در عید ویژه کنکور ۹۸ » اخبار » نحوه مطالعه در عید ویژه کنکور ۹۸

نحوه مطالعه در عید ویژه کنکور ۹۸

سلام به همه شما مخاطبان ایران کنکوری اول از همه فرا رسیدن سال ۱۳۹۸ رو به همه شما تبربک میگم و سالی پر از موفیقت و نشاط را برای همه شما آرزومندیم .همانطور که همه شما میدانید دوران عید یک دوران طلایی برای همه دانش اموزان کنکوری است که میتوانند عقب ماندگی های خود را تا حد زیادی جبران کنند . در این مقاله قراره نحوه مطالعه و برنامه ریزی در ایام عید را با هم مرور کنیم :
اولین و مهمترین نکته در برنامه ریزی برای عید هدف گذاری است . خیلی از شما داوطلبین کنکوری در ازمون های ازمایشی شرکت میکنید . اگر شما در این ازمون ها وضعیت متوسط به بالا دارید توصیه ما این هست که با برنامه ازمون ها همراه باشید برای مثال دانش اموران دوازدهمی در تاریخ ۷ فروردین باید دروس پایه یازدهم و ۱۶ فروردین نیم سال اول را آزمون دهند . به همین ترتیب برنامه ریزی شما بایستی متناسب با این برنامه باشد.
اما اگر میخواهید برنامه جداگانه ای برای دوران عید داشته باشید.بایستی برای خودتان هدف گذاری نمایید و ترجیحا یکی از پایه ها را برای جمع کردن انتخاب کنید. شما باید برای دو گروه دروس اختصاصی و عمومی برنامه ریزی کنید . نیاز به گفتن نیست که اولویت کار روی دروس اختصاصی است . اما اشتباه رایج دانش آموزان حدف دروس عمومی از برنامه عید هست . توجه داشته باشید به هیچ عنوان نباید دروس عمومی مثل ادبیات را از برنامتون حدف کنید چرا که پس از عید فرصت جبران نخواهید داشت و برنامه شما باید به نحوی باشد که هر دو  گروه را پوشش دهد .با توجه به سطح و اولویت بندی خودتون میتنونید ۱/۳ یا نیمی از تایم روزانتون رو به خوندن دروس عمومی اختصاص دهید اولویت بادرس ادبیات و دین و زندگی است .
توجه کنید حتما ۲ روز اول عید . ۱۳ ام را خالی بگدارید چرا که به هیچ عنوان در این روز ها کارایی لازم را نخواهید داشت و فقط فرصت استراحت و تفریح خود را هدر داده اید .
برنامه خود را رویایی نچینید برای مثال اگر قبلا روزی ۵ ساعت درس میخواندید الان نمیتوانید به ۱۲ ساعت مطالعه برسید ساعت مطالاعتی خود را منطقی بچینید همچنین فواصل استراحتی خود را دقیق تنظیم نمایید چرا که در این ایام به راختی فرصت ها از بین میروند .
هر روز بیش از ۴ الی ۵ عنوان درس متفاوت نخوانید
بیش از این نیاز به توضیح نحوه برنامه ریزی نیست و شما میتوانید شیوه برنامه ریزی را در پست مربوطه مطالعه کنید
برای دروس اختصاصی مثل فیزیک و ریاضی اولویت شما تست زنی است شما در گدشته به خوبی درسنامه ها رو مطالعه کردید و تنها یک مرور کلی نکات کفایت میکند و عمده وقت خودتون رو روی تست زدن بگدارید . هرچه بیشتر تست بزنید تسلط شما روی مباحث بیشتر خواهد شد , سعی کنبد تست ها رو با زمان بندی بزنید و روی افزایش سرعت عمل خود کار کنید . توجه کنید تایم عید و بعد از ان تایم اموزش از صفر نیست بنابراین شما بایستی تسلط خودتون روی مباحث افزایش دهید یا ضعف های خودتون رو با حل تست ها به نقاط قوت تبدیل کنید
اما برای درس زیست شناسی ما به جای تست زدن مرور و خواندن کتاب درسی را توصیه میکنیم . چرا که با افزایش حجم مطالعاتی و گذشت زمان تسلط شما به مباخث کم شده است و تنها خواندن و مرور کتاب درسی تسلط را به شما بازمیگرداند .
 در خصوص دروس عمومی برای درس هایی مثل دین و زندگی و زبان و بخش های قرابت معنایی و تاریخ …. ادبیات مرور کلی نکات حفظی را انجام دهید اما برای عربی و انگلیسی و زبان فارسی حتما تست بزنید .
نیازی به کتاب های خلاصه در این تایم نیست و میتوانید از کتاب های تست قبلی خود  استفاده کنید اما از این به بعد تا زمان کنکور تمرکز خودتون رو بگزارید روی تست های استاندارد کنکور .
کجا درس بخوانیم :
در دوران عید بدترین جا برای درس خواندن خانه است . چرا که هرچقدر هم فامیل ها رعایت حال شما را نمایند باز هم ۲ ۳ روز اول درگیر پذیرایی از مهمان ها خواهید بود . بنابراین تریجح بر این است که چند روز اول عید را در مکان دیگری به درس خواندن بپردایزید
کتابخانه های عمومی یکی از مکان ها  خوب برای درس خواندن هستند که درصورتی که در ایام تعطیل عید فعالیت نماینند بهترین انتخاب دانش اموزان هستند .
پانسیون های کنکور یکی دیگر از انتخاب ها میتواند باشد .این پانسیون ها به دو نوع هستند  اکثر این پانسیون ها هزینه بسیار گزاف میگبرند و برنامه دو هفته ای دارند و  بمجبور خواهید بود برنامه ان ها را اجرا  نمایید . اما برخی دیگر تنها فضای مطالعاتی اماده کرده اند و به صورت روزانه یا ساعتی هزینه میگیرند
دید و بازدید ,مسافرت و تفریح در ایام نوروز
دانش اموران عزیز امسال شما متفاوت ترین عید را دارید و به هیچ عنوان این وقت گرانبهاتون رو پای تفریح نباید از دست بدید  پس همانطور که اشاره کردم جز در چند روز تعیین شده برای استراحت تایم دیگری را هدر ندهید
همچنین عید تایم پخش سریال های جذاب و فیلم های روز دنیا است . امسال اگر میخواهید سریالی را دنبال نمایید تنها یک سریال را انتخاب نمایید و از باقی برنامه های تلوزیون دست بکشید و همجنین همانطور که در بالا  اشاره کردم تایم های استراحت بین درس به هیچ عنوان سراغ گوشی و تلوزیون نروید .
سخن پایانی …
دوران ۱۴ ۱۵ روزه عید دوران مناسبی است تا عقب افتادگی های خودتون در یکی از پایه ها رو تا حد زیادی جبران کنید و همچنین با مروری که انجام میدهید کار را برای دوران جمع بندی سبک تر میکنید . نیازی به ۲۴ ساعت درس خواندن و از پای میز بلند نشدن نیست بلکه با همون برنامه و عادت مطالعاتی که داشتید برنامتون رو ادامه دهید و مطمئن باشید نتیجه درس خواندنتون رو در جلسه کنکور خواهید گرفت .در انتها سال خوبی رو برای همه شما آرزومندیم

 

ارسال نظر

CLOSE
CLOSE