خوب و بد سهمیه تعهدی پزشکی

صفحه اصلی » خوب و بد سهمیه تعهدی پزشکی » اخبار » خوب و بد سهمیه تعهدی پزشکی

خوب و بد سهمیه تعهدی پزشکی

امروز باهم به برررسی سهمیه تعهد پزشکی میپردازیم سهمیه تعهد خوب یا بد .. ابتدا به بررسی قوانین کلی حاکم بر این کد رشته میپردازیم.

۱-کسانی که در این رشته ها تحصیل میکنن موظف هستن سه برابر طول تحصیل یعنی ۲۱ سال رو در شهرهای خودشون کار کنن. یعنی در بهترین حالت که شما الان ۱۸ ساله هستید و در این رشته ها قبول میشید، هفت سال درس میخونید تا دکتر عمومی بشید و و حالا دیگه ۲۵ سالتون هست. بعد تازه ۲۱ سال دوره خدمتتون شروع میشه که در طی این دوران به هیچ وجه امکان خرید و آزاد کردن مدرک نیست. شما در ۴۶ سالگی تازه میتونین برای خودتون کار کنین.

 

۲-در طی این ۲۱ سال ماهانه حقوق به نسبت کمتری از پزشکان عمومی که مدرکشون آزاد هست خواهید گرفت که البته باز هم نسبت به بسیاری از شغل های جامعه درآمد بیشتری داره ولی توجه داشته باشین که برای کسی که با هزار امید و آرزو به این رشته اومده و ۷ سال درس های سنگینی رو پاس کرده این سطح از درآمد اصلا رضایت بخش نیست و نهایتا باعث دلسردی فرد میشه.

۳-نکته بسیار مهمی که خیلیا اصلا ازش خبر هم ندارن این هست که شما تا بعد از اجرای نصف مدت تعهد خدمتتون نمیتونین ادامه تحصیل بدین. یعنی شما تا ۱۰ سال بعد از گرفتن مدرک دکترای عمومی از شرکت در کنکور تخصص محروم هستید. تازه بعد از ۱۰ سال دوری از درس و دانشگاه و در ۳۵ سالگی میتونین در امتحان تخصص شرکت کنین که امتحانیه به مراتب سخت تر از کنکور امسالتون و قبولی در اون کار هر کسی نیست.

۵- دوران تعهد خدمت یعنی اینکه شما به نوعی کارمند دولت هستین و دولت میتونه شما رو به هر بخشی از محل انجام خدمتتون بفرسته!

۶- زدن مطب برای یک پزشک عمومی هیچ درآمدی نداره.آخرین باری که خودتون یا یکی از اطرافیان برای رفتن به مطب پزشک عمومی پول ویزیت دادین کی بوده؟! مطب فقط برای متخصص و فوق تخصص درآمد داره و شما در طول همه این ۴۶ سال فقط میتونین در مراکز درمانی و یا به عنوان پزشک خانواده فعالیت داشته باشین.

شما در بدو ورود به این رشته ها تعد محظری می دهید و در این تعهد ذکر شده این تعهد به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی[ چون خرید طول تحصیل ]قابل تغییر نیست و شما همونطور که تعهد میدهید ۳ برابر طول تحصیل بایستی در خدمت دولت در منطقه مربوطه باشید.

چرا این کد رشته را انتخاب نکنیم ..! 

چرا که در حال حاضر پزشکان عمومی در امدی قابل قبولی ندارند (البته همین در امد بیشتر از تمام رشته های دیگر است ) و شما به عنوان یک پزشک تعهدی درامدی کمتر  از عمومی خواهید داشت . همچنین شما در اختیار دولت هستید و ممکنه به دور ترین روستای منطقه خودتون فرستاده شوید. شما تا ۱۰ سال امکان شرکت در ازمون تخصص را نخواهید داشت .

ی حساب کتاب ساده میکنیم شما ۱۸ سالتونه در بهترین حالت شما در ۲۵ سالگی پزشکی رو تمام میکنید . حال شما باید ۱۰ سال دیگر نیز به عنوان پزشکی عمومی فعالیت کنید در این مدت شما ازدواج خواهید کرد و احتملا صاحب فرزند خواهید بود . در سن ۳۵ سالگی شما امکان شرکت در ازمو نسخت تخصص رو خواهید داشت ( زمانی که دوستانتان در دانشگاه تعهد تخصصشان رو هم به اتمام رسانده اند ) کمترین تخصص ۴ سال به طول می انجامد و شما در سن ۴۰ سالگی متخصص میشوید . دوباره برمیگردید  به جایی که تعهد داده اید و تا سن ۴۶ سالگی در اون منطقه زندگی میکنید . بچه شما در اونجا بزرگ خواهد شد و حتی ممکن انجا کنکور هم بدهد و میبنید زندگی شما به جای یک شهر بزرگ در یک شهر کوچیک خواهد گذشت و شما تازه در سن ۴۶ سالگی میتوانید برای خودتان کار کنید

چرا این کد رشته را انتخاب کنیم  ..! 

این کد رشته را به همه کسانی که رتبه قابل قبول برای قبولی رشته های تاپ در دانشگاه سراسری نداشته اند توصیه میکنمی از جمله  داوطلبین پسری که اخرین فرصتشان هست و در غیر اینصورت به سربازی خواهند رفت و دخترانی که بیش از ۲ سال کنکور داده اند توصیه میکنیم این رشت هرا انتخاب کنید چرا ؟ چون این اخرین راه شما برای موفقیت است درست است شما بایتستی ۲۱ سال برای دولت کار کنید . ولی ما در ایران زندگی میکنیم جایی که هر روز تصمیم تازه ای گرفته میشود پس میشود امیدوار به تغییر ان داشت . همچنین شما می توانید با \یدا کردن اشنایی در این سازمان به جای بهتری منتقل شوبد و به شهر های بزرگتر و بیمارستان های بهتر بروید همچنین شما میتوانید در حلال احمر شاغل شوید .

چطور ۱۰ سال محدودیت  را دور بزنیم :

اولین نکته این است که احتمال زیادی برای برداشته شدن این قانون وجود داره .اما نکته اصلی استریت شدن است اگر نمیدانید استریت شدن چیست بگدارید یک توضیح مختصر دهم شما هر دانشجوی پزشکی ۱۰ راه دارد تا استریت شود از جمله جزوه ۱۰ درصد برتر کلاس نفرات برتر شدن در ازمون علوم پایه و کارورزی و ازدواج ….. شما اگر بتوانید استریت شوید شما ۱ بار شانس شرکت در ازمون تخصص را خواهید داشت .

در این بررسی مروری داشتیم بر کلیات این کد رشته ها … به زودی نظرات کسانی که در این رشته تحصیل میکنند را برای شما خواهیم گداشت

امیدواریم از این مطلب برای شما مفید بوده باشد

 

 

7 نظرات
  1. اشتراک ها: خوب و بد سهمیه تعهدی پزشکی - جدید 96 جدید 2017

ارسال نظر

CLOSE
CLOSE